Fall 2017 Athena/Classic/Rias
Team Schedules - 17U Classic III West
Subscribe to Flight iCal
**Flight iCal contains ENTIRE FLIGHT schedule. To subscribe to Team iCal, click team to open the Team schedule, then subscribe to Team iCal**
iPhone or Outlook:
Click to Subscribe to your Flight Schedule
Android Device using Google Calendar:
Add by URL in Google Calendar, URL is:
http://gs-fall17athenaclassicrias.sportsaffinity.com/tour/public/info/ischedule.aspx?flightguid=FD6AA249-6446-476C-A904-81EB91C4CC75&tournamentguid=046D38DA-44DE-42E6-8CEB-31396F9E675E&gametimezone=xxxxxxxx
xxxxxxxx is game's time zone. Please replace xxxxxxxx with one of these ( eastern, central, mountain, pacific, hawaii ).
Click here for detail
     

WildCards Bracket      


ALL 1      




Winner of bracket based on total points after round robin play.
   Tie Breaker Cards
Group -- 1 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  Points Ded Total
Points
Goal DiffGoals Against
Ylw

Red
Points Detail
A12 : Smyrna Soccer Club 2001 - BU17 White - CL III W55555555555 -055 28  8  3 0
A3 : YMCA Arsenal Rome -2001/2002 Boys - CL III W55555550555 -050 15  13  7 3
A6 : SSA Chelsea 01B Select Blue 1 - CL III W25552005255 -036 8  8  3 0
A4 : Inter Atlanta FC 01B Premier - CL III W55555055000 -035 8  21  6 1
A10 : Impact SC 01B Premier - CL III W55202050505 -029 12  17  2 0
A5 : SSA Chelsea 01B Select Blue 2 - CL III W00522552002 -023 -3  22  3 2
A7 : Georgia Rush B2001 Rush - CL III W00005005550 -020 -5  20  8 0
A1 : UFA Norcross 01B Red - CL III W50020022005 -016 -15  26  11 0
A2 : NTH NASA 01 Select - CL III W00250020205 -016 -7  19  6 0
A11 : AFC Lightning 01 Black - CL III W05220050000 -014 -9  22  9 1
A8 : DDYSC 01 Wolves Elite - CL III W20000500502 -014 -16  33  6 1
A9 : BFC - 02/01B - CL III W00000025202 -011 -16  34  6 0

Bracket - Saturday, September 09, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 96775  Noonday Park  09:00 AM  03 A2 vs A1NTH NASA 01 Select - CL III W 1 vs.UFA Norcross 01B Red - CL III W2
 96795  Stars Athletic Club  10:00 AM  2 A7 vs A3Georgia Rush B2001 Rush - CL III W 3 vs.YMCA Arsenal Rome -2001/2002 Boys - CL III W4
 96783  Mudcreek  01:45 PM  MC 4 A5 vs A12SSA Chelsea 01B Select Blue 2 - CL III W 1 vs.Smyrna Soccer Club 2001 - BU17 White - CL III W2
 96777  Avondale Stadium  02:00 PM  1 A4 vs A11Inter Atlanta FC 01B Premier - CL III W 6 vs.AFC Lightning 01 Black - CL III W0

Bracket - Sunday, September 10, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 96819  McCurry Park  10:00 AM  24 A11 vs A7AFC Lightning 01 Black - CL III W 2 vs.Georgia Rush B2001 Rush - CL III W0
 96782  Arizona Avenue  12:00 PM  1 A4 vs A2Inter Atlanta FC 01B Premier - CL III W 6 vs.NTH NASA 01 Select - CL III W2
 96788  Mudcreek  03:00 PM  MC 4 A5 vs A3SSA Chelsea 01B Select Blue 2 - CL III W 2 vs.YMCA Arsenal Rome -2001/2002 Boys - CL III W3

Bracket - Saturday, September 16, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 96785  Stars Athletic Club  09:00 AM  2 A7 vs A10Georgia Rush B2001 Rush - CL III W 0 vs.Impact SC 01B Premier - CL III W3
 96796  Wade Walker Park  09:00 AM  10 A8 vs A2DDYSC 01 Wolves Elite - CL III W 2 vs.NTH NASA 01 Select - CL III W2
 96784  Tramore  04:00 PM  11 A6 vs A11SSA Chelsea 01B Select Blue 1 - CL III W 1 vs.AFC Lightning 01 Black - CL III W1
 96781  Pinckneyville Park - UFA Norcross  06:30 PM  4 A1 vs A3UFA Norcross 01B Red - CL III W 1 vs.YMCA Arsenal Rome -2001/2002 Boys - CL III W2

Bracket - Sunday, September 17, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 96807  Dresden Park  02:30 PM  1 A9 vs A5BFC - 02/01B - CL III W 3 vs.SSA Chelsea 01B Select Blue 2 - CL III W4

Bracket - Saturday, September 23, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 96832  Grizzard Park - Rome  12:00 PM  1 A3 vs A8YMCA Arsenal Rome -2001/2002 Boys - CL III W 6 vs.DDYSC 01 Wolves Elite - CL III W0
 96792  Dresden Park  01:00 PM  1 A9 vs A10BFC - 02/01B - CL III W 1 vs.Impact SC 01B Premier - CL III W8
 96787  Southeast Athletic Complex  04:30 PM  4 A4 vs A1Inter Atlanta FC 01B Premier - CL III W 4 vs.UFA Norcross 01B Red - CL III W1

Bracket - Saturday, September 30, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 96798  Badger Creek Complex  08:00 AM  1 A10 vs A11Impact SC 01B Premier - CL III W 1 vs.AFC Lightning 01 Black - CL III W1
 96797  Oglethorpe Univ. Turf Fields  11:00 AM  1 A9 vs A12BFC - 02/01B - CL III W 1 vs.Smyrna Soccer Club 2001 - BU17 White - CL III W5
 96833  Arizona Avenue  06:00 PM  2 A4 vs A7Inter Atlanta FC 01B Premier - CL III W 2 vs.Georgia Rush B2001 Rush - CL III W1

Bracket - Sunday, October 01, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 96801  Wade Walker Park  12:00 PM  2 A8 vs A4DDYSC 01 Wolves Elite - CL III W 0 vs.Inter Atlanta FC 01B Premier - CL III W4
 96779  Tramore  01:40 PM  10 A6 vs A9SSA Chelsea 01B Select Blue 1 - CL III W 3 vs.BFC - 02/01B - CL III W1

Bracket - Saturday, October 07, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 96803  Badger Creek Complex  02:00 PM  1 A10 vs A2Impact SC 01B Premier - CL III W 1 vs.NTH NASA 01 Select - CL III W2
 96804  PAC  02:00 PM  3 A11 vs A12AFC Lightning 01 Black - CL III W 1 vs.Smyrna Soccer Club 2001 - BU17 White - CL III W3

Bracket - Sunday, October 08, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 96793  Summerour Middle School  11:00 AM  1 A1 vs A5UFA Norcross 01B Red - CL III W 1 vs.SSA Chelsea 01B Select Blue 2 - CL III W1

Bracket - Saturday, October 14, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 96810  Riverline Park  09:00 AM  1 A12 vs A2Smyrna Soccer Club 2001 - BU17 White - CL III W 2 vs.NTH NASA 01 Select - CL III W0
 96806  Wade Walker Park  09:00 AM  2 A8 vs A6DDYSC 01 Wolves Elite - CL III W 1 vs.SSA Chelsea 01B Select Blue 1 - CL III W3
 96809  PAC  12:00 PM  1 A11 vs A3AFC Lightning 01 Black - CL III W 1 vs.YMCA Arsenal Rome -2001/2002 Boys - CL III W2
 96805  Summerour Middle School  07:00 PM  1 A1 vs A7UFA Norcross 01B Red - CL III W 0 vs.Georgia Rush B2001 Rush - CL III W2

Bracket - Sunday, October 15, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 96790  Stars Athletic Club  10:00 AM  1 A7 vs A12Georgia Rush B2001 Rush - CL III W 0 vs.Smyrna Soccer Club 2001 - BU17 White - CL III W2
 96791  Wade Walker Park  12:00 PM  2 A8 vs A11DDYSC 01 Wolves Elite - CL III W 0 vs.AFC Lightning 01 Black - CL III W1
 96802  Dresden Park  01:00 PM  1 A9 vs A3BFC - 02/01B - CL III W 1 vs.YMCA Arsenal Rome -2001/2002 Boys - CL III W5
 96778  Tramore  03:20 PM  10 A5 vs A10SSA Chelsea 01B Select Blue 2 - CL III W 2 vs.Impact SC 01B Premier - CL III W2

Bracket - Saturday, October 21, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 96813  Badger Creek Complex  10:00 AM  1 A10 vs A6Impact SC 01B Premier - CL III W 1 vs.SSA Chelsea 01B Select Blue 1 - CL III W3
 96811  Wade Walker Park  11:00 AM  10 A8 vs A1DDYSC 01 Wolves Elite - CL III W 3 vs.UFA Norcross 01B Red - CL III W0
 96814  PAC  12:00 PM  1 A11 vs A5AFC Lightning 01 Black - CL III W 1 vs.SSA Chelsea 01B Select Blue 2 - CL III W2
 96816  Noonday Park  01:00 PM  02 A2 vs A3NTH NASA 01 Select - CL III W 0 vs.YMCA Arsenal Rome -2001/2002 Boys - CL III W1
 96815  TBD   --    --  A4 vs A12Inter Atlanta FC 01B Premier - CL III W 1 vs.Smyrna Soccer Club 2001 - BU17 White - CL III W4

Bracket - Sunday, October 22, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 96839  Mudcreek  12:30 PM  MC 4 A5 vs A8SSA Chelsea 01B Select Blue 2 - CL III W 2 vs.DDYSC 01 Wolves Elite - CL III W1
 96776  Grizzard Park - Rome  01:00 PM  1 A3 vs A12YMCA Arsenal Rome -2001/2002 Boys - CL III W 0 vs.Smyrna Soccer Club 2001 - BU17 White - CL III W3
 96799  Mudcreek  01:00 PM  MC 2 A6 vs A1SSA Chelsea 01B Select Blue 1 - CL III W 0 vs.UFA Norcross 01B Red - CL III W0
 96838  Arizona Avenue  04:00 PM  2 A4 vs A9Inter Atlanta FC 01B Premier - CL III W 2 vs.BFC - 02/01B - CL III W1

Bracket - Saturday, October 28, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 96818  Badger Creek Complex  09:00 AM  3 A10 vs A8Impact SC 01B Premier - CL III W 6 vs.DDYSC 01 Wolves Elite - CL III W0
 96821  Noonday Park  09:00 AM  11 A2 vs A5NTH NASA 01 Select - CL III W 1 vs.SSA Chelsea 01B Select Blue 2 - CL III W1
 96820  Riverline Park  11:00 AM  1 A12 vs A6Smyrna Soccer Club 2001 - BU17 White - CL III W 1 vs.SSA Chelsea 01B Select Blue 1 - CL III W0
 96817  Summerour Middle School  07:00 PM  1 A1 vs A9UFA Norcross 01B Red - CL III W 1 vs.BFC - 02/01B - CL III W1

Bracket - Sunday, October 29, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 96837  Grizzard Park - Rome  01:00 PM  3 A3 vs A10YMCA Arsenal Rome -2001/2002 Boys - CL III W 3 vs.Impact SC 01B Premier - CL III W2
 96780  Stars Athletic Club  01:00 PM  2 A7 vs A8Georgia Rush B2001 Rush - CL III W 2 vs.DDYSC 01 Wolves Elite - CL III W3
 96835  Riverline Park  03:00 PM  1 A12 vs A1Smyrna Soccer Club 2001 - BU17 White - CL III W 5 vs.UFA Norcross 01B Red - CL III W1

Bracket - Saturday, November 04, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 96826  Noonday Park  09:00 AM  10 A2 vs A7NTH NASA 01 Select - CL III W 0 vs.Georgia Rush B2001 Rush - CL III W1
 96824  PAC  12:00 PM  1 A11 vs A9AFC Lightning 01 Black - CL III W 1 vs.BFC - 02/01B - CL III W2
 96827  Grizzard Park - Rome  12:00 PM  3 A3 vs A6YMCA Arsenal Rome -2001/2002 Boys - CL III W 2 vs.SSA Chelsea 01B Select Blue 1 - CL III W0
 96823  Badger Creek Complex  03:00 PM  1 A10 vs A1Impact SC 01B Premier - CL III W 6 vs.UFA Norcross 01B Red - CL III W0
 96828  Arizona Avenue  04:00 PM  1 A4 vs A5Inter Atlanta FC 01B Premier - CL III W 4 vs.SSA Chelsea 01B Select Blue 2 - CL III W3
 96825  Riverline Park  05:00 PM  1 A12 vs A8Smyrna Soccer Club 2001 - BU17 White - CL III W 6 vs.DDYSC 01 Wolves Elite - CL III W2

Bracket - Sunday, November 05, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 96786  Wade Walker Park  10:00 AM  2 A8 vs A9DDYSC 01 Wolves Elite - CL III W 1 vs.BFC - 02/01B - CL III W1
 96822  Grizzard Park - Rome  01:00 PM  1 A3 vs A4YMCA Arsenal Rome -2001/2002 Boys - CL III W 2 vs.Inter Atlanta FC 01B Premier - CL III W0
 96800  Stars Athletic Club  04:30 PM  2 A7 vs A5Georgia Rush B2001 Rush - CL III W 3 vs.SSA Chelsea 01B Select Blue 2 - CL III W0

Bracket - Friday, November 10, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 96794  Tramore  07:30 PM  10 A6 vs A4SSA Chelsea 01B Select Blue 1 - CL III W 2 vs.Inter Atlanta FC 01B Premier - CL III W0

Bracket - Saturday, November 11, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 96829  Summerour Middle School  11:00 AM  1 A1 vs A11UFA Norcross 01B Red - CL III W 2 vs.AFC Lightning 01 Black - CL III W1
 96834  Tramore  12:30 PM  10 A5 vs A6SSA Chelsea 01B Select Blue 2 - CL III W 1 vs.SSA Chelsea 01B Select Blue 1 - CL III W1
 96830  Riverline Park  01:00 PM  1 A12 vs A10Smyrna Soccer Club 2001 - BU17 White - CL III W 3 vs.Impact SC 01B Premier - CL III W1
 96812  Keswick Park  02:30 PM  1 A9 vs A7BFC - 02/01B - CL III W 2 vs.Georgia Rush B2001 Rush - CL III W3

Bracket - Sunday, November 12, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 96840  Tramore  10:30 AM  10 A6 vs A7SSA Chelsea 01B Select Blue 1 - CL III W 2 vs.Georgia Rush B2001 Rush - CL III W0
 96831  Noonday Park  11:00 AM  01 A2 vs A9NTH NASA 01 Select - CL III W 1 vs.BFC - 02/01B - CL III W1
 96808  Sequoyah Park  04:00 PM  1LS A10 vs A4Impact SC 01B Premier - CL III W 5 vs.Inter Atlanta FC 01B Premier - CL III W2

Bracket - Tuesday, November 14, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 96789  Adams Park  07:15 PM  1 A6 vs A2SSA Chelsea 01B Select Blue 1 - CL III W 1 vs.NTH NASA 01 Select - CL III W0

Bracket - Sunday, December 03, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 96836  Noonday Park  05:30 PM  01 A2 vs A11NTH NASA 01 Select - CL III W 3 vs.AFC Lightning 01 Black - CL III W1






Affinity Sports Copyright 2018, Affinity Sports Inc, All Rights Reserved.
Terms of Use and Privacy Policy are applicable to this site.